Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2024

Teatr Wielki w Poznaniu

 Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, mieszczący się przy ul. A. Fredry ,    powstał według projektu Maxa Littmanna w przeciągu 18 miesięcy jako nowa siedziba Teatru Miejskiego. Pierwsze przedstawienie, czyli Czarodziejski flet W.A. Mozarta – odbyło się w 1910 roku. W 1919 roku przeszedł w ręce polskie. Inaugurującym spektaklem zrealizowanym przez polski zespół była Halka Stanisława Moniuszki. Źródło Poniżej prezentuję pocztówkę, na której widoczny są Teatr Wielki w Poznaniu, Collegium Maius oraz Kościół Zbawiciela. Zdjęcie przedstawia widok sprzed 1914 r. 

ul. Fredry w Poznaniu

  Ulica Aleksandra Fredry biegnie od mostu Teatralnego do Okrąglaka znajdującego się na rogu ul. 27 Grudnia i ul. Mielżyńskiego . Zyskała swój obecny kształt po zniesieniu pruskich fortyfikacji ,  Źródło (1) , (2) Na zdjęciu widoczne jest   Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Kamienica na rogu ul. A. Fredry i ul. Gwarnej. Filary stanowiące część zabudowania Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu Nieczynny już kiosk - jeden z ostatnich w Poznaniu. Niemiecki Bank Listów Zastawnych to zabytkowy budynek przy ul. Fredry 8a, który zlokalizowany jest bezpośrednio przy Moście Teatralnym Żródło Widok na ul. Fredry od strony Mostu Teatralnego Willa Adolfa Landsberga – jedna z okazałych willi, zlokalizowanych w zachodniej części poznańskiej Dzielnicy Cesarskiej. Zbudowana została dla zamożnego adwokata – Adolfa Landsberga. Obecnie jest to siedziba Wydawnictwa Poznańskiego. Żródło . Stajenka  Pegaza Pijalnia Teatr Wielki w Poznaniu Budynek Masztalarni  prz...

Inowrocław - ul. Solankowa

 Dzisiaj zapraszam na ul. Solankową w Inowrocławiu.

Inowrocław - al. Henryka Sienkiewicza

Zapraszam do obejrzenia zdjęć prezentujących al. Henryka Sienkiewicza w Inowrocławiu.

Tężnia Solankowa - Inowrocław

 Dzisiaj zapraszam do obejrzenia zdjęć Tężni Solankowej znajdującej się w Parku Solankowym. O właściwościach Tężni można poczytać tutaj . Tężnie Solankowe w Inowrocławiu zostały otwarte w drugiej połowie XX wieku - zródło . Poniższe zdjęcia zostały wykonane w listopadzie ubiegłego roku. I jeszcze budynek znajdujący się w Parku Solankowym, ale poza terenem Tężni Solankowej.