Przejdź do głównej zawartości

Chwaliszewo w Poznaniu

 


Chwaliszewo włączono do Poznania w 1800 r., znajduje się ono na Starym Mieście, między rzeką Wartą a ulicą Garbary W latach 1444–1800 stanowiło odrębne miasto. W dawnych czasach stanowiło osobną wyspę na rzece Warcie. 




Etymologia nazwy nie jest jasna, gdyż może oznaczać własność Chwalisza.

W legendzie „O Chwaliszewie i krawcu” Julii Męcińskiej jest mowa o jednym z pierwszych mieszkańców, kalekim krawcu imieniem Chwaliszewa. Natomiast nne przekazy wywodzą nazwę od drogi do katedry, gdzie chwali się Boga. Znana była też historyczna rodzina szlachecka Chwaliszewskich.

Źródło

„O Chwaliszewie i krawcu” Julii Męcińskiej, jak również opowieść „O duchu w domu malarz”, której fabuła toczy się właśnie na Chwaliszewie w Poznaniu można przeczytać w książce „Legendy Poznańskie” Krzysztofa Kwaśniewskiego.










Poniżej prezentuję dwie pocztówki, na których zaprezentowane jest Poznań z początku XX wieku.

Na pierwszej zaprezentowany jest Chwaliszewski most oraz ul. Woźna.,

Na drugiej pocztówce zaprezentowany jest Most Chwaliszewski i "Pałac Wenecki", który został zbudowany w latach 1837 - 1838; natomiast zburzono go w 1945 r.



Komentarze

  1. Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Mam nadzieję, że nie była to wizyta jednorazowa. Zapraszam ponownie.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno nie będzie to jednorazowa wizyta u Ciebie na blogu. Nawet jeśli nie zawsze zostawię komentarz.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ostrów Tumski w Poznaniu - ciąg dalszy

 Dzisiaj przedstawię jeszcze kilka zdjęć z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu Bazylika archikatedralna - widok od strony Śródki Ostrów Tumski w Poznaniu Pomnik Jana Pawła II   Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w Poznaniu, znajdujący się w pobliżu budynku kurii metropolitalnej. Autorką projektu jest Krystyna Fałdyga-Solska Pomnik powstał z inicjatywy arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza. Odsłonięcia dokonano w niedzielę 26 listopada 2000 r.. Źródło Sąd duchowny  Restauracja Tumska   W najbliższym czasie będą się pojawiły zdjęcia dot. nie tylko Ostrowa Tumskiego w Poznaniu ... Miłego weekendu.

Bazylika archikatedralna w Poznaniu

W pierwszym poście przedstawiam zdjęcia  Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznani a. Jest to  jeden z najstarszych polskich kościołów, jak również najstarsza polska katedra (od 968 roku). Bazylika ta położona jest na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Poniżej prezentuję pocztówkę, na której   widoczny jest Ostrów Tumski z Katedrą w tle (zdjęcie z ok. 1910 roku).

Zamek Książ

  Ksią ż – to zabytkowy zamek w kompleksie zamkowym, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obiektem od 1991 roku zarządza spółka Zamek Książ w Wałbrzychu. Źródło Makieta Zamku Książ. Droga do P odziemnej Trasy Turystyczne j  znajdującej się pod Zamkiem Ksiaż.   Informacja dot. zwiedzania Zamku Ksiaż i Podziemnej Trasy Turystycznej można znaleźć  tutaj .