Przejdź do głównej zawartości

Teatr Wielki w Poznaniu

 Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, mieszczący się przy ul. A. Fredry,   powstał według projektu Maxa Littmanna w przeciągu 18 miesięcy jako nowa siedziba Teatru Miejskiego. Pierwsze przedstawienie, czyli Czarodziejski flet W.A. Mozarta – odbyło się w 1910 roku. W 1919 roku przeszedł w ręce polskie. Inaugurującym spektaklem zrealizowanym przez polski zespół była Halka Stanisława Moniuszki. Źródło












Poniżej prezentuję pocztówkę, na której widoczny są Teatr Wielki w Poznaniu, Collegium Maius oraz Kościół Zbawiciela. Zdjęcie przedstawia widok sprzed 1914 r. 


Komentarze

  1. Twoje zdjęcia pokazują nie tylko budynki ale również historię.Bardzo mi się to podoba.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe rzeźby przed wejściem do teatru :).

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękna architektura Teatru Wielkiego.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ostrów Tumski w Poznaniu - ciąg dalszy

 Dzisiaj przedstawię jeszcze kilka zdjęć z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu Bazylika archikatedralna - widok od strony Śródki Ostrów Tumski w Poznaniu Pomnik Jana Pawła II   Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w Poznaniu, znajdujący się w pobliżu budynku kurii metropolitalnej. Autorką projektu jest Krystyna Fałdyga-Solska Pomnik powstał z inicjatywy arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza. Odsłonięcia dokonano w niedzielę 26 listopada 2000 r.. Źródło Sąd duchowny  Restauracja Tumska   W najbliższym czasie będą się pojawiły zdjęcia dot. nie tylko Ostrowa Tumskiego w Poznaniu ... Miłego weekendu.

Zamek Książ

  Ksią ż – to zabytkowy zamek w kompleksie zamkowym, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obiektem od 1991 roku zarządza spółka Zamek Książ w Wałbrzychu. Źródło Makieta Zamku Książ. Droga do P odziemnej Trasy Turystyczne j  znajdującej się pod Zamkiem Ksiaż.   Informacja dot. zwiedzania Zamku Ksiaż i Podziemnej Trasy Turystycznej można znaleźć  tutaj .

Kruszwica

Kruszwica – miasto w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, nad jeziorem Gopło. Miasto należy do Związku Miast Polskich.   Źródło Historia miasta owiana jest czarem baśni i legend historycznych o Popielu, Piaście i myszach, leży na wysokości 85 m n.p.m. w odległości 15 km od Inowrocławia.  Żródło Szlak Piastowski – trasa turystyczna w Polsce, przebiegająca przez województwo wielkopolskie i województwo kujawsko-pomorskie. Szlak funkcjonuje przede wszystkim jako trasa wycieczek autokarowych i samochodowych oraz szlak rowerowy (Piastowski Trakt Rowerowy). W niektóre miejsca można dojechać pociągiem (np. do Inowrocławia) czy autobusami PKS (np. do Kruszwicy).   Źródło Mural z Popielem znajduje się przy ul. Zamkowej 16 i przedstawia główną legendę kruszwicką. Na ścianie szczytowej kamienicy widnieje olbrzymie malowidło uwieczniające legendarnego króla Popiela, którego dopadają myszy. Mural Zamek Kruszwicki - lokalizowany na ścianie...