Przejdź do głównej zawartości

Kazimierz w Krakowie

Kazimierz (jid. קוזמאַרק‎ Kuzmark) – część Krakowa wchodząca w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Od powstania w XIV wieku do przełomu XVIII i XIX wieku był samodzielnym miastem. Od 1495 r. jego północno-wschodnią część zajmowała dzielnica żydowska i przez wiele stuleci Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też jednym z ośrodków życia kulturalnego miasta. 

Żródło














Hotel Eden tworzą trzy połączone, zabytkowe kamienice z XV wieku. W przeszłości Hotel Eden stanowił dom Izaaka Jakubowicza, z którym wiąże się jedna z najsłynniejszych chasydzkich legend.









Miasto Kazimierz zostało założone w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego dla ochrony południowych granic królewskiego grodu i ówczesnej stolicy Polski. Wkrótce w mieście powstały monumentalne świątynie, m.in. na rynku, który obecni nosi nazwę pl. Wolnica. Na rynku wzniesiono także ratusz (obecnie Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli) oraz kramy handlowe. Kazimierz rozwijał się szybko i w średniowieczu uchodził za drugie pod względem znaczenia miasto w Polsce. Kres jego świetności położył najazd szwedzki w latach 1655-1657. W roku 1800 roku miasto straciło samodzielność i stało się dzielnicą Krakowa.









Pod koniec XV stulecia założono w Kazimierzu wydzielone murami, autonomiczne miasto dla Żydów, których przesiedlonych z Krakowa. Ulica Szeroka stanowiła  wówczas jego centrum; jest to  wydłużony plac, ze starymi synagogami, pałacem i majestatycznymi domami z XVI, XVII i XVIII w.  Wokół powstały liczne synagogi, żydowskie szkoły, uczelnie i instytucje
























Komentarze

  1. Zdjęcia są fantastycznie wykonane . Aż chce się samemu pozwiedzać 💞

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ostrów Tumski w Poznaniu - ciąg dalszy

 Dzisiaj przedstawię jeszcze kilka zdjęć z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu Bazylika archikatedralna - widok od strony Śródki Ostrów Tumski w Poznaniu Pomnik Jana Pawła II   Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w Poznaniu, znajdujący się w pobliżu budynku kurii metropolitalnej. Autorką projektu jest Krystyna Fałdyga-Solska Pomnik powstał z inicjatywy arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza. Odsłonięcia dokonano w niedzielę 26 listopada 2000 r.. Źródło Sąd duchowny  Restauracja Tumska   W najbliższym czasie będą się pojawiły zdjęcia dot. nie tylko Ostrowa Tumskiego w Poznaniu ... Miłego weekendu.

Bazylika archikatedralna w Poznaniu

W pierwszym poście przedstawiam zdjęcia  Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznani a. Jest to  jeden z najstarszych polskich kościołów, jak również najstarsza polska katedra (od 968 roku). Bazylika ta położona jest na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Poniżej prezentuję pocztówkę, na której   widoczny jest Ostrów Tumski z Katedrą w tle (zdjęcie z ok. 1910 roku).

Zamek Książ

  Ksią ż – to zabytkowy zamek w kompleksie zamkowym, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obiektem od 1991 roku zarządza spółka Zamek Książ w Wałbrzychu. Źródło Makieta Zamku Książ. Droga do P odziemnej Trasy Turystyczne j  znajdującej się pod Zamkiem Ksiaż.   Informacja dot. zwiedzania Zamku Ksiaż i Podziemnej Trasy Turystycznej można znaleźć  tutaj .