Podgórze
– obszar Krakowa obejmujący zachodnią część obecnej Dzielnicy XIII. Dawniej samodzielne miasto, które otrzymało prawa miejskie 26 lutego 1784. 1 lipca 1915 połączyło się z Krakowem i zostało jego XXII dzielnicą katastralną. Nazywane bywa często Starym Podgórzem.
W 1994 roku Podgórze wraz ze Starym Miastem, Wawelem, Stradomiem, Piaskiem, Kazimierzem i Nowym Światem zostało uznane za Pomnik historii.
Rynek Podgórski
– położony w centrum dzielnicy Podgórze; jest głównym placem Podgórza. Został wytyczony w XVIII wieku u podnóża wzgórza Lasoty, na miejscu dawnego centrum przedmiejskiego. Płyta rynku ma kształt trójkątny.
Przez Rynek Podgórski biegnie trasa turystyczna Getto - szlak pamięci 1941 - 1943.
Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie - Podgórzu.
Parafia w Wolnym Królewskim Mieście Podgórzu powstała w 1818 roku, chociaż cesarz Józef II już w 1784 roku obiecał Podgórzanom zbudowanie kościoła parafialnego. Więcej o historii Parafii i Kościoła można przeczytać tutaj.
Golgota Podgórska – Ogród rzeźb.
Na tyłach neogotyckiego kościoła św. Józefa w Krakowie Podgórzu rozciągają się szaro-białe skały dawnego kamieniołomu. Na kamiennej ścianie rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma zaprojektował na naturalnych półkach skalnych 14 stacji Drogi Krzyżowej. W sąsiadującym z kościołem ogrodzie usytuowana została galeria ponad rzeźb na wolnym powietrzu.; układają się one w opowieść o wierze, historii i patriotyzmie.
Komentarze
Prześlij komentarz