Przejdź do głównej zawartości

Plac im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 Plac Adama Mickiewicza to centralny plac w Dzielnicy Cesarskiej pomiędzy ulicami Wieniawskiego, Święty Marcin i Aleją Niepodległości.

Źródło


Widok na Zamek Cesarski.




Widok na Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – neorenesansowy budynek wzniesiony w latach 1905–19wraz z przylegającym do niego od strony północnej Collegium Minus na potrzeby Akademii Królewskiej. Znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Święty Marcin i ul. Henryka Wieniawskiego, przy placu Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Źródło



Na placu znajdują się dwa pomniki, Adama Mickiewicza oraz Ofiar Czerwca 1956. Tuż za placem znajduje się także park Adama Mickiewicza. 


Adam Mickiewicz był w Wielkopolsce bardzo popularny. Tutaj mieszkał jego brat Franciszek, który osiadł na stałe jako rezydent u Jana Grabowskiego w Łukowie pod Obornikami. W sierpniu 1831 Mickiewicz starał się przedostać do powstania listopadowego. Po nieudanej próbie przebywał w Wielkopolsce do lutego 1832 roku. Od tego czasu utrzymywał stałą korespondencję z Janem Grabowskim, Konstancją Łubieńską, Celiną Działyńską oraz Klaudyną Potocką.

Źródło 


Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 (Poznańskie Krzyże) – znajdujący się placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, upamiętniający wydarzenia Poznańskiego Czerwca 56, oraz późniejszych wystąpień w PRL. Pomnik który stanął 19 czerwca, a został oficjalnie odsłonięty 28 czerwca 1981 roku, w 25. rocznicę wydarzeń czerwcowych.

Źródło 


Poniżej zdjęcia makiety Pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu.




Poniżej pocztówka, na której przedstawiono wygląd Placu im. A. Mickiewicza z początku XX wieku.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ostrów Tumski w Poznaniu - ciąg dalszy

 Dzisiaj przedstawię jeszcze kilka zdjęć z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu Bazylika archikatedralna - widok od strony Śródki Ostrów Tumski w Poznaniu Pomnik Jana Pawła II   Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w Poznaniu, znajdujący się w pobliżu budynku kurii metropolitalnej. Autorką projektu jest Krystyna Fałdyga-Solska Pomnik powstał z inicjatywy arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza. Odsłonięcia dokonano w niedzielę 26 listopada 2000 r.. Źródło Sąd duchowny  Restauracja Tumska   W najbliższym czasie będą się pojawiły zdjęcia dot. nie tylko Ostrowa Tumskiego w Poznaniu ... Miłego weekendu.

Bazylika archikatedralna w Poznaniu

W pierwszym poście przedstawiam zdjęcia  Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznani a. Jest to  jeden z najstarszych polskich kościołów, jak również najstarsza polska katedra (od 968 roku). Bazylika ta położona jest na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Poniżej prezentuję pocztówkę, na której   widoczny jest Ostrów Tumski z Katedrą w tle (zdjęcie z ok. 1910 roku).

Zamek Książ

  Ksią ż – to zabytkowy zamek w kompleksie zamkowym, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obiektem od 1991 roku zarządza spółka Zamek Książ w Wałbrzychu. Źródło Makieta Zamku Książ. Droga do P odziemnej Trasy Turystyczne j  znajdującej się pod Zamkiem Ksiaż.   Informacja dot. zwiedzania Zamku Ksiaż i Podziemnej Trasy Turystycznej można znaleźć  tutaj .