Przejdź do głównej zawartości

Stary Rynek w Poznaniu - część II



Ulica Jana Baptysty Quadro to uliczka wewnątrz zabudowy śródrynkowej Starego Rynku w Poznaniu. Powstała w XIV wieku jako jedna z alejek pomiędzy straganami na placu targowym. Uliczka na co dzień używana sporadycznie. 

Źródło



Studzienka Bamberki – znajdująca się pod zachodnią ścianą Ratusza. Figurka przedstawia kobietę w stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie. Modelka ( Jadwiga Gadziemska z Piątkowa pozująca rzeźbiarzowi Józefowi Wackerle) nigdy nie miała nic wspólnego z Bambrami. 

Źródło




Pałac Działyńskich w Poznaniu – znajduje się na posesji Stary Rynek 78. Powstał w latach 1773–1776 w miejscu dwóch istniejących tu poprzednio kamienic. Źródło

Ozdobiony jest on charakterystyczny rzeźbą ptaka – miał być to pelikan, ale – albo nie znano wówczas wyglądu tego ptaka, albo celowo upodobniono go do orła. Źródło: Krzysztof Kwaśniewski „Legendy Poznańskie”

Obecnie w Pałacu swoją siedzibę ma Poznańska Akademia Nauk Źródło





Odwach w Poznaniu - powstał w XVIII w. Pierwszy drewniany budynek zastąpiono nowym, zbudowanym w latach 1783–1787. Służył jako siedziba dla straży miejskiej, a później policji. W okresie międzywojennym w Odwachu umieszczono areszt garnizonowy. Poważnie uszkodzony podczas walk w 1945 r., został odbudowany w latach 1949–1951. Obecnie mieści się w nim Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 będące oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.  Źródło





Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Źródło

Z poznańskim Ratuszem związana są legendy o Trębaczu ratuszowym i królu kruków oraz O poznańskich koziołkach ratuszowych. Z obiema legendami można zapoznać się w książce „Legendy Poznańskie”. Krzysztof Kwaśniewski wskazuje, że są to prawdopodobnie jedne z najnowszych legend poznański. Autor książki powiada również o "dziwach na poznańskim Ratuszu", m.in. o tym, iż według dawnych podań i legend  wieża ratuszowa była pierwotnie o jedną trzecią wyższa, ale burze i pioruny co jakiś czas powodowały jej zniszczenie i za każdym razem, gdy została zniszczona, odbudowywano ją coraz niższą. 



Domki budnicze – położona na południe od ratusza grupa trzy- lub czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku. Źródło

Dawniej na miejscu owych kamienic znajdowały się zbijane z desek budy, szpecące Ratusz i okoliczne zabudowania. Nazywane były Szmulowymi albo Śledziowymi Budami. Źródło: Krzysztof Kwaśniewski „Legendy Poznańskie” 

Obecnie, w podcieniach Domków budniczych znajdują się sklepy z pamiątkami.




Waga miejska w Poznaniu – jednopiętrowy budynek na Starym Rynku w Poznaniu, o bardzo wysokim, dwuspadowym dachu i prostych szczytach dzielonych lizenami. Źródło





Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza – muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 84. Muzeum zajmuje kamienicę należącą wcześniej do Jana Baptysty Quadro – twórcy poznańskiego ratusza (przebudował ją w latach 1554-1558). Źródło




Na zdjęciu poniżej widoczny jest budynek (Stary Rynek 45), w którym znajduje się Muzeum Instrumentów Muzycznych, stanowiące Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poniżej kilka pocztówek przestawiających  wygląd Starego Rynku w Poznaniu na początku XX wieku.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ostrów Tumski w Poznaniu - ciąg dalszy

 Dzisiaj przedstawię jeszcze kilka zdjęć z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu Bazylika archikatedralna - widok od strony Śródki Ostrów Tumski w Poznaniu Pomnik Jana Pawła II   Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w Poznaniu, znajdujący się w pobliżu budynku kurii metropolitalnej. Autorką projektu jest Krystyna Fałdyga-Solska Pomnik powstał z inicjatywy arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza. Odsłonięcia dokonano w niedzielę 26 listopada 2000 r.. Źródło Sąd duchowny  Restauracja Tumska   W najbliższym czasie będą się pojawiły zdjęcia dot. nie tylko Ostrowa Tumskiego w Poznaniu ... Miłego weekendu.

Bazylika archikatedralna w Poznaniu

W pierwszym poście przedstawiam zdjęcia  Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznani a. Jest to  jeden z najstarszych polskich kościołów, jak również najstarsza polska katedra (od 968 roku). Bazylika ta położona jest na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Poniżej prezentuję pocztówkę, na której   widoczny jest Ostrów Tumski z Katedrą w tle (zdjęcie z ok. 1910 roku).

Zamek Książ

  Ksią ż – to zabytkowy zamek w kompleksie zamkowym, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obiektem od 1991 roku zarządza spółka Zamek Książ w Wałbrzychu. Źródło Makieta Zamku Książ. Droga do P odziemnej Trasy Turystyczne j  znajdującej się pod Zamkiem Ksiaż.   Informacja dot. zwiedzania Zamku Ksiaż i Podziemnej Trasy Turystycznej można znaleźć  tutaj .