Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
Park Pszczyński.
W blisko 160-hektarowym parku krajobrazowym, założonym w XVI wieku, wyróżnia się trzy główne, spójne kompozycyjnie części. Do Parku Zamkowego, którego najważniejszą atrakcją jest Muzeum Zamkowe, przylega od zachodu Park Zwierzyniecki (zwany także Dziką Promenadą), a od wschodu park dworcowy. W 2021 roku zespół zamkowo-parkowy ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe oraz autentyczność i integralność jednej z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce został uznany za Pomnik Historii.
Piękne wyraźne zdjęcia pokazują te urocze miejsca , zachęcają do zwiedzenia .
OdpowiedzUsuńW Pszczynie byłam kilka razy w dzieciństwie, ale też w zeszłe wakacje w lipcu. Bardzo mi się podobało, bo spojrzałam na wszystko z zupełnie innej, dorosłej perspektywy. Także na pałac, z którym łączy się historia jednej z mojej ulubionych postaci historycznych, księżnej Daisy. Z radością przeszłam się też po wspomnianym przez Ciebie parku - wspaniałe miejsce na odpoczynek. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny u mnie
OdpowiedzUsuńW parku pszczyńskim jestem kilka razy w roku a w stajniach nigdy nie byłam. Pora to nadrobić.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)