Plac Wolności (gwarowo Plajta) – plac w Poznaniu znajdujący się na zachód od średniowiecznej części miasta. Jest to prostokątna płaszczyzna o wymiarach 85 na 205 m. Otoczony od północy, wschodu i południa jezdniami. Na jezdni południowej znajduje się pojedynczy tor tramwajowy dla ruchu ze wschodu na zachód (jego uzupełnienie stanowi torowisko przy ulicy Święty Marcin).
Biblioteka Raczyńskich to zabytkowy gmach przy placu Wolności, sąsiadujący z nim nowy gmach, filie rozmieszczone we wszystkich dzielnicach miasta oraz muzea.
Fontanna Higiei w Poznaniu – pomnik ze sztucznym źródełkiem w centrum Poznania na osiedlu samorządowym Stare Miasto, na Placu Wolności, przed Biblioteką Raczyńskich.
Budynek Banku Wschodniego – budynek o formach zbliżonych do baroku, zlokalizowany w Poznaniu przy Placu Wolności 15, na narożniku ul. Nowowiejskiego.
Obiekt wzniesiony w latach 1910-1911 dla Ostbank fur Handel und Gewerbe (Banku Wschodniego). Ciężki gmach, typowy dla niemieckiej architektury doby wilhelmińskiej, nawiązuje do form barokowych, nie unikając jednocześnie drobnego detalu w poetyce art deco, co sprawia, że jest przykładem architektury przejściowej między stylami. Wewnątrz znajduje się sala operacyjna i pokoje biurowe, eksploatowane wiele lat przez bank. Źródło
Aktualnie budynek przechodzi metamorfozę. Istniejący gmach ma zostać w całości odrestaurowany i rozbudowany o nową część połączoną wewnętrznym zielonym patio. Źródło
Hotel - pl. Wolności 16
Bank Włościański w Poznaniu (kamienica przy pl. Wolności 19) – neobarokowy, dawny budynek bankowy z 1912 dla założonego w 1872 (w Bazarze) Banku Włościańskiego.
Bazar Poznański to jeden z najważniejszych symboli Poznania i Wielkopolski. Powstał w 1838 roku dzięki inicjatywie Karola Marcinkowskiego i powołanej przez niego spółce udziałowej.
Arkadia – reprezentacyjny budynek w Poznaniu, zlokalizowany przy Placu Wolności.
Wzniesiony w latach 1802–1804, pełnił pierwotnie rolę teatru miejskiego z salą na około 800 miejsc. Obecny gmach powstał w 1879 i do momentu wybudowania Opery w Poznaniu w 1913 odbywały się tu jedynie przedstawienia niemieckojęzyczne.
Plac Wolności w Poznaniu na starych pocztówkach.
Piękne i wyraźne zdjęcia.Jesteś super fotografką . Lubię przeglądać Twoje zdjęcia .
OdpowiedzUsuń