Przejdź do głównej zawartości

Inowrocław: Rynek, plac Klasztorny, Teatr Miejski

Rynek otaczają eklektyczne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Źródło 

O historii Rynku w Inowrocławiu można przeczytać tutaj.





Na środku placu stoi oryginalna fontanna.

Bliżej południowego krańca placu znajduje się pomnik Królowej Jadwigi, patronki miasta. W maju 2008 r. papież Benedykt XVI w oficjalnym dokumencie potwierdził ustanowienie Świętej Jadwigi Królowej patronką Inowrocławia. Źródło


Rynek w Inowrocławiu na starych pocztówkach.


Ratusz - budynek znajdujący się przy ul. Ratuszowej 36. został zaprojektowany w stylu neogotyckim, był wzorowany na Zamku Średnim w Malborku. Jego budowa trwała 15 miesięcy. 24 października 1908 roku odbyły się uroczystości związane z otwarciem obiektu, w którym swoją siedzibę miał ówczesny landrat.










Na placu Klasztornym w Inowrocławiu znajduje się makieta klasztoru Franciszkanów. Historia założonego przez św. Franciszka z Asyżu zakonu franciszkanów ma w stolicy Kujaw bardzo długą tradycję. Więcej o historii klasztoru tutaj.







Stała Wystawa Solnictwa w Kujawskim Centrum Kultury (plac Klasztorny 2) powstała na pamiątkę 25-lecia zakończenia eksploatacji złóż soli w Inowrocławiu.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ostrów Tumski w Poznaniu - ciąg dalszy

 Dzisiaj przedstawię jeszcze kilka zdjęć z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu Bazylika archikatedralna - widok od strony Śródki Ostrów Tumski w Poznaniu Pomnik Jana Pawła II   Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w Poznaniu, znajdujący się w pobliżu budynku kurii metropolitalnej. Autorką projektu jest Krystyna Fałdyga-Solska Pomnik powstał z inicjatywy arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza. Odsłonięcia dokonano w niedzielę 26 listopada 2000 r.. Źródło Sąd duchowny  Restauracja Tumska   W najbliższym czasie będą się pojawiły zdjęcia dot. nie tylko Ostrowa Tumskiego w Poznaniu ... Miłego weekendu.

Zamek Książ

  Ksią ż – to zabytkowy zamek w kompleksie zamkowym, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obiektem od 1991 roku zarządza spółka Zamek Książ w Wałbrzychu. Źródło Makieta Zamku Książ. Droga do P odziemnej Trasy Turystyczne j  znajdującej się pod Zamkiem Ksiaż.   Informacja dot. zwiedzania Zamku Ksiaż i Podziemnej Trasy Turystycznej można znaleźć  tutaj .

Zamek i park w Pszczynie

  Z amek w Pszczynie   w istocie pałac, dawna rezydencja magnacka na Śląsku, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji. W średniowieczu stanowił własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów , 1765–1847 książąt Anhalt- K ö t hen-Pless , a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa . Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. ...