Przejdź do głównej zawartości

Plac Kolegiacki w Poznaniu

 Plac Kolegiacki - plac znajdujący się na Starym Mieście w Poznaniu. Powstał po rozebraniu w 1802 ruin kolegiaty św. Marii Magdaleny (niezachowany gotycki kościół. Był to jeden z największych kościołów w Polsce, którego ponad 100-metrowa wieża przez wiele stuleci stanowiła jeden z symboli miasta. Funkcję i patronkę świątyni przejął stojący w bezpośrednim sąsiedztwie kościół pojezuicki).

Wschodnia, charakterystycznie zagięta, linia zabudowy pl. Kolegiackiego odtwarza dawny przebieg murów miejskich. W pobliżu obecnego ośrodka zdrowia mieszkał działacz polityczny i społeczny, ks. Józef Prądzyński. Pod numerem 13 znajdowała się przed II wojną światową siedziba poznańskiego okręgu stowarzyszenia „Caritas”.

Źródło 1 i Źródło 2










 Przy placu Kolegiackim zlokalizowany jest zespół budynków byłego kolegium jezuitów i jest obecnie siedzibą Urzędu Miasta Poznania.

Kolegium jezuitów w Poznaniu była to uczelnia jezuicka prowadzona w latach 1572–1773, jedna z największych i najbardziej prestiżowych uczelni Rzeczypospolitej Obojga Narodów, protoplasta UAM w Poznaniu.

Źródło 3








Na Pl. Kolegiackim można zobaczyć również pomnik koziołków poznańskich, o których opowiada legenda, z którą można się zapoznać tutaj.


Poznańskie koziołki trykają się codziennie na wieży Ratusza znajdującego się na Starym Rynku. 


Poniżej dwie pocztówki - pierwsza prezentująca, jak pl. Kolegiacki wyglądał przed II wojną światową, a druga współczesny widok.




Komentarze

  1. Piękne wyraźne zdjęcia pokazują że zrobiła je profesjonalistka 👍

    OdpowiedzUsuń
  2. Tyle razy byłam w Poznaniu, ale tam chyba nie...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ostrów Tumski w Poznaniu - ciąg dalszy

 Dzisiaj przedstawię jeszcze kilka zdjęć z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu Bazylika archikatedralna - widok od strony Śródki Ostrów Tumski w Poznaniu Pomnik Jana Pawła II   Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w Poznaniu, znajdujący się w pobliżu budynku kurii metropolitalnej. Autorką projektu jest Krystyna Fałdyga-Solska Pomnik powstał z inicjatywy arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza. Odsłonięcia dokonano w niedzielę 26 listopada 2000 r.. Źródło Sąd duchowny  Restauracja Tumska   W najbliższym czasie będą się pojawiły zdjęcia dot. nie tylko Ostrowa Tumskiego w Poznaniu ... Miłego weekendu.

Bazylika archikatedralna w Poznaniu

W pierwszym poście przedstawiam zdjęcia  Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznani a. Jest to  jeden z najstarszych polskich kościołów, jak również najstarsza polska katedra (od 968 roku). Bazylika ta położona jest na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Poniżej prezentuję pocztówkę, na której   widoczny jest Ostrów Tumski z Katedrą w tle (zdjęcie z ok. 1910 roku).

Zamek Książ

  Ksią ż – to zabytkowy zamek w kompleksie zamkowym, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obiektem od 1991 roku zarządza spółka Zamek Książ w Wałbrzychu. Źródło Makieta Zamku Książ. Droga do P odziemnej Trasy Turystyczne j  znajdującej się pod Zamkiem Ksiaż.   Informacja dot. zwiedzania Zamku Ksiaż i Podziemnej Trasy Turystycznej można znaleźć  tutaj .